'AB ile süreci bitirelim' diyenler yüzde 56,6

AK Parti’nin son yaptırdığı kamuoyu yoklamasında, Türkiye’nin AB sürecini tek taraflı durdurması durumunda destek vereceklerin oranı yüzde 56,6 çıktı.
Bu haber 2016-11-21 07:56:35 eklenmiş ve 136 kez görüntülenmiştir.

Pollmark Araştırma Şirketi’nin yaptığı ve AK Parti yönetimine de sunulan kamuoyu yoklamasında Türkiye’nin dış politikasından, terörle mücadele ve yeni anayasa tartışmalarına kadar bir çok konuda vatandaşın nabzı tutuldu. Anket sonuçlarına göre, Türkiye’nin PKK terör örgütü ile yürüttüğü mücadeleyi başarılı bulanların oranı yüzde 54,2, başarısız bulanların oranı yüzde 37,8 oldu. PKK’ya yardım ettikleri gerekçesiyle HDP’li belediyelere kayyım atanmasını destekleyenlerin oranı yüzde 65,7, bu uygulamaya ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 22,8. PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle kamuda çalışanların görevden alınmalarını isteyenlerin oranı da yüzde 64,4 çıktı. Kürt vatandaşların yüzde 41,7’si de bu uygulamaya desteğini açıkladı. Ankette, vatandaşa OHAL konusundaki görüşleri de soruldu. OHAL’in uzatılmasını doğru bulanlar, yüzde 52,1 olurken, yanlış bulanlar yüzde 36,1’de kaldı. Yüzde 11,8’lik bir kitle bu konuda fikir belirtmezken, OHAL’in uzatılmasına AK Partililerden yüzde 79,3 oranında, muhalefetten ise yüzde 29,7 oranında destek geldi.

FETÖ HÂLÂ CİDDİ TEHDİT

Ankete göre, devletin FETÖ ile yaptığı mücadeleye destek oranı yüzde 61.7 oldu. Vatandaşın yüzde 29.8’u ise FETÖ ile mücadeleyi başarısız buluyor. FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle bazı şirketlere kayyım atanmasına vatandaşın yüzde 69.6’sı destek verirken, bu uygulamaya itiraz edenlerin oranı yüzde 17.4’te kaldı. FETÖ’nün Türkiye için ciddi bir tehdit olmaya devam ettiğini düşünenlerin oranı da yüzde 69.9 oldu.

BAŞKANLIĞA DESTEK ARTIYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa konusundaki hamlesine destekleyenlerin oranı yüzde 47,4 olurken, bu adıma itiraz edenlerin oranı ise yüzde 37,5’ta kaldı. 15 Temmuz öncesine kadar destek oranı en fazla yüzde 40-45 bandında olan başkanlık sistemine destek oranı ise bu kez yüzde 53 düzeyine çıktı. Ankete katılanların yüzde 52,6’sı başkanlık sistemini desteklediğini söyledi.

 

Türkiye’nin AB sürecini tek taraflı durdurması durumunda destek verip vermeyecekleri yönündeki sorusunun da yöneltildiği ankette, bu soruya yüzde 56,6 oranında ‘Evet’ cevabı geldi. ‘Türkiye NATO’dan çıkmak isterse destekler misiniz?’ sorusuna olumlu cevap verenlerin oranı yüzde 50,5 olurken, ‘Hayır’ diyenlerin oranı da yüzde 28,5 çıktı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz?
Çok iyi
İyi
Kötü
Çok kötü
© Copyright 2016 Haberolay. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi