Şanlıurfa
DOLAR32.2054
EURO34.9997
ALTIN2426.1

Doğal gaz kullanımının artması odun satışlarını düşürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Doğal gaz kullanımının artması odun satışlarını düşürdü
Abone ol
Şanlıurfa’da doğal gaz kullanımı arttı. Üstelik Karadeniz’de bulunan gaz sonrası 25 metreküpe denk gelen bedelin 1 yıl boyunca ücretsiz verilmesi doğal gaza talebi daha da arttırdı. Ancak bu durumdan olumsuz etkilenenler de oldu. Kentteki oduncuların büyük umutlarla doldurduğu depoların yarısından fazlası hala dolu. Oduncular, özellikle 1 yıl ücretsiz doğal gaz ile odun kömür fiyatlarında fahiş artışın, mesleklerini bitirme noktasına getirdiğini kaydetti.

 ŞANLIURFA - CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın seçim müjdesi olarak açıkladığı ücretsiz doğal gazkararının yürürlüğe girmesiyle konut, ibadethane ve cemevi abonelerine 1 Mayıs’tanitibaren 1 yıl boyunca 25 metreküp doğal gaz ücretsiz olarak veriliyor.

1 Mayıs 2024’te sonaerecek uygulama, vatandaşlar tarafından olumlu karşılanırken, oduncu esnafınıolumsuz etkiledi. Oduncular, bu uygulamayla birlikte doğal gaza olan talebinartmasının yanı sıra odun kömür fiyatlarındaki fahiş yükselişin satışlarınıolumsuz etkilediğini belirtiyor.

Şanlıurfa’da meşeağacının tonu 4 bin lira, meyve ağaçlarının tonu 3 bin 500 liradan satılıyor.Geçen sene tonu 5 bin lira olan kömürün tonu ise şu günlerde 8 bin liradanveriliyor.

Yakacaklarda geçen yılagöre yaklaşık iki kat artış var.

Oduncu esnafına göre,akaryakıt ve enerjideki zamların odunlara ve kömüre yansıması farklı oldu.Ancak esnaf, kıs mevsimine doğru fiyatların daha da tırmanabileceğiniöngörüyor.

BİHA olarak ŞanlıurfaOduncular Pazarı’ndaki esnafla görüştük.

Son zamanlarda artandoğal gaz kullanımı odun pazarında işlerin azalmasına sebep olduğunu söyleyenoduncu esnafı, sezon sonu birçok esnafın bu işi bırakmayı düşündüğünü dilegetirdi.

TAKILAN: İLK DEFA BÖYLEBİR ŞEYLE KARŞILAŞIYORUZ

Odun fiyatlarında ciddiartış olduğunu ve buna bağlı işlerde ciddi düşüler yaşandığını belirten MehmetSait Takılan, şunları söyledi:

“Odun çeşidi çok ancak,en çok satılanlar meşe ve meyve odunları. Fiyatlar bayağı pahalı, meşe ağacınıntonunu 4 bin liraya satıyoruz, eve teslim. Fakat, sattığımızdan parakazanmıyoruz. Kimse satın alamıyor. Oduncu esnafı olarak ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyoruz. İşlerimizde çok ciddi, yüzde 70’e varan düşüş var geçensenelere nazaran. Hem satamayan esnaf olarak muzdaripiz hem de alamayan halk damuzdarip. Geçen yıl meşenin tonu 2 bin 700’den başladı, 3 bin TL’yle kapattı.Meşe ise bu yıl 3 bin TL’den 4 bin TL’ye geldi ve daha da yükselmesinibekliyoruz. Kış yaklaştıkça, Urfa’ya odun gelişi azaldıkça fiyatlar yükselmeyedevam eder.  Meyve odunlarıyla meşearasında 500 TL fark var ama millet daha ucuz olsun diye bu yıl meyve odunualıyor.“

“KÖMÜRÜN YANINDAN BİLE GEÇİLMİYOR”

Takılan, kömürsatışlarının fiyatların yüksekliğinden dolayı durduğunu ifade ederek, “Kömürzaten hiç satılmıyor. Eskiden diyelim ki adam 500 kilo odun alırken 5 torba dakömür alırdı. Şimdi alamıyor çok pahalı. Tonu 7 bin 500 TL civarında, torbası180 TL. Daha ucuzu var ama çok iyi yanmıyor. Geçen yıl en kaliteli kömürü 140TL’ye satıyordum. Bu dolara bağlı ithal kömür olduğu için dolar yükselince o dayükseliyor.” şeklinde konuştu.

“DOĞAL GAZ MESLEĞİMİZİBİTME NOKTASINA GETİRDİ”

Takılan, doğal gaz ağınıngenişlemesi ve odun kömür fiyatlarındaki artışın mesleklerini bitme noktasınagetirdiğini kaydetti.

“Sezon sonu işi bırakacakçok esnaf olacağını düşünüyorum, yani ben bile bırakmayı düşünüyorum” diyenTakılan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bunu sezon içindebütün esnaf olarak düşünüyoruz. Mesleğimiz bitme noktasına geliyor başka bir sektöregeçelim mi, geçmeyelim mi diye. Özellikle oduncular pazarında kiracı esnaf çok.İş yerlerini 100-150 bin TL’lere yıllık kiraya tutmuş. Yani kiracı esnaf busene kirasını çıkartırsa ne ala. O derece bir düşüş var. Bunun çeşitlinedenleri var. Birincisi doğal gaz ağının genişlemesi, bir de fiyat pahalılığı.Mesleğimiz artık bitme noktasına geldi, bunu bütün oduncu esnafı düşünüyor.Sezon sonu işi bırakacak çok esnaf olacağını düşünüyorum, yani ben bile bırakmayıdüşünüyorum. Özellikle hükümetin bir yıllık ücretsiz doğal gaz projesi vardı.Onun için de insanlar bedavadır diyip doğal gaza geçiyor.“

Odun kömür ısınmasınındoğal gaza göre daha az maliyetli olduğunu kaydeden Takılan, “Doğal gazısınması ile odun ve kömür ısınması arasında fark olur. Bu sene bakacağız doğalgazın daha yeni fiyatları açıklanmadı. Ancak, doğal gaz ile ısınan ayda bin 500TL ile ısınır, odun ile ısınan gelir bir ton alır 4 bin TL bir kış boyuısınıyor” diye konuştu.

KÜÇÜKSU: HAREKETLİLİK YOK

Pazar esnafından YavuzKüçüksu ise, eylül ayına gelmelerine rağmen işlerde kıpırdama olmadığını söyleyerek,şunları belirtti:

“İşler çok durgun.10’uncu ayın ortalarındayız 11’inci aya gireceğiz. Pazardaki durgunluğugörüyorsunuz. Bunun nedeni doğal gaz ve odun kömür fiyatlarının yükselişi. Şu anda1 ton odun eve teslim 4 bin TL olarak geçiyor. Kar olarak söylüyorsanız 1 tonda200 TL kazanıyoruz. Geçen yıl 2 bin 500 ile 2 bin 800 TL arasındaydı. Nakliyeyükselince otomatik odun da yükseliyor. İşçilik de yükseliyor. Burada her şeynakliyeye bağlı. Kömür dolara bağlı dolar yükselirse kömür de yükseliyor. Ancakodun öyle değil haftada 2 kez zam geldiği oluyor. “

“SEZON SONU BİRÇOK ESNAFİŞİ BIRAKIR”

Küçüksu, sezon sonubirçok esnafın bu işi bırakacağını düşündüğünü söyledi.

“Umudumuz Eyyüp Peygamberve Bağlarbaşı mahalleleriydi şimdi oralara da doğal gaz geldi.” diyen Küçüksu,şöyle konuştu:

“Mesleğimizin sonlarınageldik. Doğal gaz ve fiyat artışı işleri kötü etkiledi. Umudumuz EyyüpPeygamber ve Bağlarbaşı mahalleleriydi şimdi oralara da doğal gaz geldi. ZatenKaraköprü, Yenişehir kesimleri doğal gaz kullanıyordu. İşler yok, depolarafazla mal getirmiyoruz. Getirsek de satılmıyor. Tahminime göre sezon sonubirçok esnaf işi bırakır”.

BİHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Benzine zam geldiÖnceki Haber

Benzine zam geldi

GİB’den 2 bin gelir uzman yardımcısı alımı ilanıSonraki Haber

GİB’den 2 bin gelir uzman yardımcısı alı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar