Şanlıurfa
DOLAR27.1226
EURO28.8895
ALTIN1677.4

HRÜ’lü öğrencilerinin yer aldığı takımdan büyük başarı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HRÜ’lü öğrencilerinin yer aldığı takımdan büyük başarı
Abone ol
Göbeklitepe OSAT takımı, Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda puan bazında birincilik ve ’En İyi Takım Ruhu’ ödülünü almaya hak kazanarak Urfa’nın gururu oldu. Göbeklitepe OSAT takımı, ödülünü 30 Ağustos- 03 Eylül arasında Ankara’da gerçekleşecek olan törende alacak.

Harran Üniversitesi bünyesinde kurulan Göbeklitepe OtonomSürüş Algoritmaları Takımı (OSAT), Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon üssü olanBilişim Vadisi'nde düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda büyükbir başarıya imza attı.

Yarışmada, puan bazında birincilik elde eden aynı zamanda'En İyi Takım Ruhu' ödülünü almaya hak kazanan Göbeklitepe OSAT takımı, ödülünü30 Ağustos- 03 Eylül arasında Ankara’da gerçekleşecek töreninde alacak.

Dünyada, otomobillerin sürücü müdahalesi olmadan güvenlibir şekilde trafikte seyahat etmelerini sağlayan otonom sürüş teknolojilerihızla gelişmeye devam ediyor olsa da başarılı çalışmalar yapan sayılı şirketbulunmakta. Ülkemizde de bu teknolojik dönüşüme entegre olabilmek adınaHavacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST bünyesinde Robotaksi-BinekOtonom Araç Yarışması düzenlenmekte.

Harran Üniversitesi ve öğrencileri hem şehrimizi hem debölgemizi bu alanda başarılı bir şekilde temsil ediyor.

Bu yılki yarışmaya hazır araç kategorisinde 189, özgünaraç sınıfında ise 151 takım başvuruda bulundu. Toplamda 460 gencin kıyasıyamücadele ettiği yarışmada, hazır araç kategorisinde 8, özgün araç kategorisindeise 23 takım finale yükselmeye hak kazandı.

Göbeklitepe OSAT takımı, zorlu parkuru tamamlayarakpuanlama skalasında birinci olmanın yanı sıra “En İyi Takım Ruhu” ödülünün desahibi oldu. Harran Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü bünyesinde 2021yılında kurulan takım, mühendislik alanında dünya sıralamalarında olan birçoküniversiteyi geride bırakarak büyük bir başarı elde etti.

Takım, Bilişim Vadisi ve T3 Vakfının sağlamış olduğudonanım ve çalışma alanını kullanarak çalışmalarını devam ettirmekte.

Göbeklitepe OSAT takımı, Harran Üniversitesi BilgisayarMühendislik Bölüm Başkanı ve Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahimBerkan Aydilek ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2021 mezunu Mücahit Öztürk'ündanışmanlığında çalışmalarını yürütmekte.

Takımın 2023 yılı üyeleri; Ahmet Toprak, Mehmet Kutan,Yasin Karaca, Mehmet Özmen, Kudret Oruççiftçi, Lorin Esim, Asiye Sude Tayıpoğluve Sıdıka Ayneli'den oluşuyor.

Harran Üniversitesi merkezinde gerçekleştirdikleriçalışmalarla otonom araçlarını her geçen gün geliştirmeye devam edenGöbeklitepe OSAT Takımı önümüzdeki dönem içerisinde HAVELSAN Kangal Otonomiyarışması ve 2024 TEKNOFEST Robotaksi-Binek Otonom Araç yarışmalarına katılmaküzere hazırlıklarını sürdürüyor.

Takım, Şanlıurfa Teknokent ve Teknokent GirişimcilerindenE-Cloud firmasının sponsorluk desteği sağladığını ve ilgili kurumlaradesteklerinden ötürü teşekkür ettiğini açıkladı.

Ayrıca çalışmaları hızlandırmak, daha kaliteli yazılımlargeliştirebilmek, üniversite ve Şanlıurfa ili genelinde yapılan çalışmalarıyaygınlaştırabilmek için bazı donanımsal desteklere ihtiyaç duyulduğunu dabelirtti.

Göbeklitepe OSAT takımının danışmanlarından MücahitÖztürk, takım adına yaptığı açıklamada, “2021 yılında ekibi kurduğumuzda otonomaraç teknolojilerine dair bilgilerimiz oldukça sınırlıydı. Ancak kuruluşumuzdanbu yana birçok zorlukta fırsatlar yaratmaya gayret ederek, gereken özveriyi vekararlılığı göstererek özgün bir çalışma ortaya koyduk. Ödülü bu yıl aldık,ancak bu çalışmadaki bilgi birikimine 2021’den bu yana katkı sağlamış 20’denfazla takım arkadaşımız var ve her birine katkılarından dolayı teşekkürediyoruz. Bu zorlu süreçte takımı motive eden danışman hocamız Doç. Dr. İbrahimBerkan Aydilek’e de ayrıca teşekkür etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

BİHA

 

 

 

 


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malatya’da 3,9 büyüklüğünde depremÖnceki Haber

Malatya’da 3,9 büyüklüğünde deprem

Ceylanpınar’da mahalle bekçilerinden hırsızlara suçüstüSonraki Haber

Ceylanpınar’da mahalle bekçilerinden hır...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar